Şekerbank

Yem bitkisinde dönüşümün adı: Tritikale

Yem bitkisinde dönüşümün adı: Tritikale

DAP İdaresi tarafından “Bitkisel Üretim Altyapısının Geliştirilmesi Projesi” kapsamında, Ağrı, Erzurum, Kars ve Sivas illerinde bulunan 231 çiftçiye, 13 bin 592 dekara ekilmek üzere, 300 bin kg (300 ton) tritikale tohumu dağıtıldı.

DAP İdaresi ile Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) arasında “Yem Bitkileri Üretiminin Artırılması Projesi” kapsamında imzalanan protokolle start alan tritikale dağıtımına başlandı. Proje kapsamında 300 ton tritikale tohumu Ağrı, Erzurum, Kars ve Sivas illerindeki toplam 231 çiftçiye, il ve ilçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinde gerçekleştirilen törenlerle üreticilere teslim edildi.

Silaj yapımının teşvik edilmesi amacıyla besin değeri yüksek olan tritikale tohumu dağıtılmasını destelediklerini belirten DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, 2016 yılında başlanan proje ile başarılı sonuçlar alındıkça desteklerinin devam edeceğini ifade ederek “Bu daha başlangıç. İnşallah başarılı neticeler alırız. Amacımız bölgede kaba yem yetiştiriciliğinde değişim ve dönüşümün kapısını aralamak” dedi.

Doğu Anadolu Bölgesinde hayvancılık potansiyelinin yüksek olduğuna dikkat çeken Başkan Demir, hayvancılıkta kaba yemin girdi maliyetlerinde önemli yer tuttuğuna işaret etti. Silajın hayvanlarda et ve süt verimini artırdığını ileri süren Demir, "Et meselesi ot meselesidir" dedi.

Bölgede üretilen kaba yemin yetersiz ve kalitesinin düşük olduğunu ifade eden Başkan Demir, tritikale bitkisinin bölge ekolojisine uyumlu, yüksek verimli bir yem bitkisi olduğunu söyledi. Bu sayede elde edilen verimle girdi maliyetlerinin azalacağını, kalitenin artırılarak ucuz kaba yem üretiminin elde edileceğini dile getiren Başkan Demir, “Böylece çiftçi gelirinde artış olacak ve hayvancılığı devam ettirmesi sağlanacaktır. Tritikalenin, verimlilikteki payı %25 civarında.” diye konuştu.

Tritikalenin buğdayla çavdarın melezlenmesinden elde edilen bir ürün olduğunu, çiftçiye sertifikalı tritikale tohumu dağıtılıp silajı yapılarak, çiftçinin hem bu yem bitkisi hakkında bilgi sahibi olması hem de silaj yapımını öğrenerek kaliteli kaba yem üretmesi için en az 50 dekar arazisi ve 20 büyükbaş hayvanı olması şartıyla; belirlenen illerde İl/İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri tarafından uygun bulunan 231 çiftçiye toplam 13 bin 592 dekara ekilmek üzere 300 ton Ümranhanım ve Tatlıcak çeşidi tritikale tohumu dağıtımının gerçekleştirildiğini ifade eden Başkan Demir, illere göre tohumların dağıtımıyla ilgili şunları söyledi:

“Ağrı ilinde 3 ilçede (Eleşkirt, Tutak, Hamur) 21 çiftçiye 1.615 da alanda ekilmek üzere 35.500 kg tohum, Erzurum ilinde 8 ilçede (Aşkale, Aziziye, Pasinler, Hınıs, Karaçoban, Horasan, Köprüköy, Palandöken ) 83 çiftçiye 4.872 da alanda ekilmek üzere 108.200 kg tohum, Kars ilinde 4 ilçede (Selim, Arpaçay, Sarıkamış, Akyaka) 44 çiftçiye 2.955 da alanda ekilmek üzere 65.000 kg (65 ton)tohum ve Sivas ilinde merkez ve 9 ilçede (Altınyayla, Gemerek, Gürün, Hafik, Kangal, Merkez, Şarkışla, Yıldızeli, Zara, Ulaş) 83 çiftçiye 4.150 da alanda ekilmek üzere 91.300 kg (91,3 ton) tohum dağıtılmıştır. Tohumların çiftçilerimize bereketli olmasını diliyorum”

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


DAP İdaresi Adnan Demir Bitkisel Üretim Ağrı Erzurum Kars Sivas tritikale tohumu TİGEM Yem bitkisi

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?