Şekerbank Esnaf Yeni

Üreticilere Yüzde 70 Hibeli Süt Sağım Makinesi Dağıtıldı

Üreticilere Yüzde 70 Hibeli Süt Sağım Makinesi Dağıtıldı

Bingöl İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinatörlüğünde, DAP Kalkınma İdaresi Başkanlığınca %70 hibeyle gerçekleştirilen "Bingöl Süt Sağım Makinesi Dağıtım Projesi" kapsamında tedarik edilen 200 adet süt sağım makinesinin Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine üye 200 üreticiye dağıtıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır dağıtım töreninde yaptığı açıklamada; “İlimiz ekonomisi büyük oranda hayvancılığa dayanmaktadır. İlimizde süt sığırcılığı temelde küçük aile işletmeciliği halinde ve nispeten eski geleneksel yöntemler kullanılarak yapılmaktadır. Günümüzde bilgiye ulaşma noktasında var olan sorunlar özellikle radyo, televizyon ve internet gibi iletişim araçları sayesinde hızla bertaraf edilebildiği halde, çiftçilerimizin hayvancılıkta makine kullanımı konusunda çok fazla bir gelişme kaydedilememiştir.

Bu kapsamda ilimizde başlattığımız Çiftçi Eğitim Seferberliği ile bugüne kadar kadın-erkek genç-yaşlı 6183 üreticimize ulaştık. "Gidilmedik Köy, Çalınmadık Kapı, Ulaşılmadık Hiçbir Üreticimiz Kalmasın" ilkesinden hareketle bu eğitim seferberliğine devam edeceğiz. Eğitimlerimizde hayvan besleme, hayvan refahı, yem bitkileri yetiştiriciliği ve hayvancılık işletmelerindeki mekanizasyona da değiniyoruz. Malumunuz üzere süt sağımında makine kullanımı süt sığırcılığının en önemli parametrelerinden birini oluşturmaktadır. İlimiz genelinde sağım işlemi büyük ölçekli işletmeler hariç neredeyse tamamen elle yapılmaktadır. Elle sağım işlemi daha fazla iş gücü gerektirmekte, zaman kaybına neden olmakta ve sağılan sütün temiz ve hijyenik olmamasına neden olmaktadır.

Tüm bu sorunları ortadan kaldırmak adına DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığımızdan 335 adet ve Bingöl İl Özel İdaresi tarafından 100 adet olmak üzere 2019 yılında 435 adet süt sağım makinasını üreticilerimizle buluşturmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Gerçekleştirilen bu projelerimiz sayesinde işletmelerimizde daha fazla süt sağım makinesi kullanılacaktır. Makineli sağım sayesinde süt sağım işlemi daha kısa sürede tamamlanacak, işgücü büyük oranda azalacak, süt verimi artacak ve elde edilen süt daha temiz ve hijyenik olacaktır. Üreticilerimiz daha rahat çalışacak daha çok ekonomik kazanç elde edebilecek ve ilimiz hayvancılığı gelişecektir.

Bu vesile ile bu ve benzeri projelerimizde emeği geçen ve her daim desteklerini hissettiğimiz başta Tarım ve Orman  Bakanımız Sayın Bekir PAKDEMİRLİ olmak üzere Kalkınma Eski Bakanımız Dr. Cevdet YILMAZ'a, Valimiz Kadir EKİNCİ'e, Milletvekilimiz Fevzi BERDİBEK ve DAP İdaresi Başkanımız Sayın Adnan DEMİR beylere teşekkür ediyorum. Hepinizi Bakanlığımız şahsında saygı ve sevgi ile selamlıyor, ilimiz için büyük önem taşıdığına inandığım "Bingöl Süt Sağım Makinesi Dağıtım Projesi'nin Bingöl'ümüze ve siz değerli üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Bingöl İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Burhan Bahadır Süt Sağım Makinesi süt sığırcılığı

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
İyi Duyun Artık Bu Sessiz Çığlığı
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU