Şekerbank

TKDK'dan Kahramanmaraş'a 100 Milyon Lira Hibe Desteği

TKDK'dan Kahramanmaraş'a 100 Milyon Lira Hibe Desteği

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kahramanmaraş’ta toplam yatırım bedeli 214 Milyon Lira olan 213 yatırıma 100 Milyon Lira hibe ödemesi gerçekleştirdi.

Türkiye’nin kırsal kalkınma hamlesi, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Kahramanmaraş’ta et ve süt hayvancılığından kırsal turizme, süt ve et işleme tesislerinden yöresel ürünlere birbirinden farklı sektörlerde yatırımcıya destek olmaya devam ediyor. TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörü Ahmet Cemil Ceyhan yaptığı açıklamada: “Kahramanmaraş’ta çok önemli yatırımların gerçekleşmesine vesile olduğumuz için çok mutluyuz. Ciddi projelerin hayal kalmayıp hayat bulması adına Koordinatörlük olarak çok çaba sarf ettik. Nihayetinde geriye dönüp baktığımızda bu destekler sayesinde milyonlarca liralık yatırımın kent ekonomisine kazandırılmış ve yüzlerce insana yeni iş imkânı sağlanmış olduğunu net bir şekilde görebiliyoruz.” dedi. Geçtiğimiz günlerde yine TKDK desteğiyle kurulmuş bir tesisin açılışını Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’nın teşrifleriyle görkemli bir organizasyonla yapmanın adeta Kahramanmaraş’ta verilen desteklerin taçlandırıldığı belirten Ceyhan, Sayın Bakanın Kahramanmaraşlıların davetini kırmayarak kente gelmesinden büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Kahramanmaraş’ın meşhur dondurmasının yanı sıra tarhanasını da ilk defa AB desteğiyle tanıştırdıklarını belirten İl Koordinatörü Ceyhan, çiftçinin yanında olmaya, girişimcinin en büyük desteği olmaya devam edeceklerini söyledi. Kahramanmaraş’ta ilk hibe ödemesini yaptıkları 2012 yılından bu yana 213 projeye 100 Milyon Lira hibe ödemesi gerçekleştirdiklerini vurgulayan Ceyhan konuşmasına şöyle devam etti: “Proje hazırlık sürecinin meşakkatli olduğu söylenebilir ancak yüksek destek oranları ve her türlü vergi muafiyetinin sağlanıyor olmasının yatırımcılar için oldukça cazip olduğu ifade edilebilir. Ayrıca alınan bu destek neticesinde kurulan işletmelerin Avrupa Birliği standartlarında olması ve yüksek standartlı tesislerde üretilen ürünlerin de piyasada daha çok tercih edilmesi bir başka önemli kazanım olarak değerlendirilebilir.” dedi.

13 Ekim 2017 tarihine kadar, dondurma üretim tesisleri, soğuk hava depoları ve kesimhanelerin kurulumu gibi yatırımları içeren işleme ve pazarlama sektörüne yönelik başvuruların alımına devam edeceklerini vurgulayan Ceyhan, yılsonuna doğru yeni bir çağrı ilanına çıkılabileceğini söyledi. TKDK’nın yatırım ve yatırımcı odaklı bir kurum olduğunu belirten İl Koordinatörü Ceyhan, vatandaşlara kapılarının sonuna kadar açık olduğunu ve kendilerine hizmet vermekten mutluluk duyduklarını ifade etti.

Kaynak: Tarım Pusulası


Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu TKDK Kahramanmaraş hibe ödemesi et ve süt hayvancılığı Ahmet Cemil Ceyhan

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
‘’Zoru hemen yaparız, imkansız da biraz zaman alır’’
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?