Şekerbank

Samsun'da 103 milyon TL Tarımsal Hibe İle 1606 Kişiye İş İmkanı Sağlandı

Samsun'da 103 milyon TL Tarımsal Hibe İle 1606 Kişiye İş İmkanı Sağlandı

IPARD II programı üçüncü başvuru çağrı döneminde hayvancılık ve çiftlik faaliyetleri ile ilgili projelere p'e varan hibe desteği verilecek.

Samsun Valisi Osman Kaymak, IPARD II Programı Üçüncü Başvuru Çağrı İlanı ili ilgili bir açıklama yaptı.

Vali Kaymak yaptığı açıklamada, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu IPARD II Programı (uygulama dönemi 2016-2023) kapsamında 3. Başvuru Çağrı dönemini ilan etmiştir. Kurumumuz, 3. çağrı döneminde hayvancılık ile çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme sektörlerinde yapılacak projelere %40 ila %70 arasında değişen oranlarda hibe desteği verecektir.

TKDK Samsun İl Koordinatörlüğü olarak 2011 yılında yayımlanan ilk çağrı dönemimizden beri yatırımcılarımıza hibe desteği vermekteyiz. IPARD-1 programının uygulandığı ilk 5 yıllık süre ile IPARD-2 programının ilk 2 çağrı dönemi boyunca hayvancılık, gıda işleme, paketleme ve depolama ile kırsal ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi sektörlerinde toplam yatırım tutarı yaklaşık 250 milyon TL olan 844 proje desteklenmiştir. Bu işletmelere yaklaşık 103 milyon TL hibe tahsis edilmiş ve hak sahiplerine ödenmiştir. Bu sektörlerde 1.660 kişinin istihdamı sağlanmıştır. Samsun İl Koordinatörlüğümüz IPARD-1 Dönemini desteklenen proje sayısında birinci, yapılan ödeme tutarında da ilk sıralarda tamamlamış bulunmaktadır.

IPARD-2 Programı Üçüncü Başvuru Çağrı Dönemi hayvancılık (süt üreten işletmeler, kırmızı et üreten işletmeler, hindi ve kaz yetiştiriciliği, yumurta üreten işletmeler) ile çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi (tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, süs bitkisi yetiştiriciliği, mantar ve misel üretimi, arıcılık, zanaatkarlık ve katma değerli ürünler, kırsal turizm, su ürünleri yetiştiriciliği, makine parkları, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi) sektörleri kapsamında yapılacak yatırımlar için 21.12.2017 tarihinde yayımlanan Başvuru Çağrı İlanı ile başlamıştır.” dedi.

Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi projelerinin kabulünün 12 Şubat-15 Mart 2018 tarihleri arasında yapılacağını belirten Vali Osman Kaymak açıklamasının devamında, “Bu kapsamda tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, süs bitkisi yetiştiriciliği, mantar ve misel üretimi, arıcılık, zanaatkarlık ve katma değerli ürünler, kırsal turizm, su ürünleri yetiştiriciliği, makine parkları, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi sektörlerinde yapılacak yatırımlara 87,2 Milyon Avro hibe desteği verilecektir.

Hayvancılık projelerinin kabulü 1 Mart-2 Nisan 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Bu kapsamda süt üreten işletmeler, kırmızı et üreten işletmeler, hindi ve kaz yetiştiriciliği, yumurta üreten işletmeler sektörlerinde yapılacak yatırımlara 164,7 Milyon Avro hibe desteği verilecektir.

Vatandaşlarımızı hibe desteği alabilecekleri sektörler ve yapabilecekleri yatırımlar hakkında bilgi almak ve açılan başvuru çağrı döneminde proje sunmak üzere TKDK Samsun İl Koordinatörlüğüne davet ediyoruz.” dedi.  

Kaynak: Tarım Pusulası


Samsun Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi TKDK Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Osman Kaymak IPARD II

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?