Şekerbank Çiftçi Kampanyası

Marmarabirlik’ten 81 milyon TL’lik ödeme

Marmarabirlik’ten 81 milyon TL’lik ödeme

2019-2020 Ürün alım kampanyasında 42 bin 500 ton ürün alım miktarı ve 340 milyon TL’lik alım bütçesi yapan Marmarabirlik, ürün bedellerini ödemeye devam ediyor.

2019-2020 Ürün alım kampanyasında 42 bin 500 ton ürün alım miktarı ve 340 milyon TL’lik alım bütçesi yapan Marmarabirlik, ürün bedellerini ödemeye devam ediyor. Ürün alımlarına 21 Ekim’de başlayan Marmarabirlik’te 21 bin ortaktan bugüne kadar 27 bin ton alım yapıldı. Ortaklara teslim ettikleri ürün bedellerinin %50’si karşılığı olarak 81 milyon TL 21 Kasım Perşembe günü (yarın)  ödenmiş olacak.

 21 Ekim 2019 tarihinde başlayan ürün alımlarının planlandığı şekilde devam ettiğini belirten Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, “Bugüne kadar 210 milyon TL bedelle 27 bin ton ürün alımı yapıldı. Ortaklarımıza son hesap kesim tarihi olan 15 Kasım itibarı ile teslim ettiği ürün bedellerinin % 50’sinin karşılığı olarak, 21 Kasım Perşembe günü 81 milyon TL ödenmiş olacak” dedi.

 Marmarabirlik Yönetim Kurulunun aldığı  karar doğrultusunda 180 - 230 dane arası ürün ve yağlık zeytinin azami teslimat miktarının dışına çıkarıldığını belirten  Başkan Asa, “Marmarabirlik 380 kalibre ezmelik ürünü 4.20 TL’ye, yağlık zeytini 4 TL’ye alırken, Marmarabirlik dışında diğer alıcılar ise 280 kalibre ürünü piyasada 4 TL’ye almaktadırlar. Marmarabirlik’de aynı kalibredeki ürünün fiyatı 6.90 TL’dir. Bunun ortaklarımız tarafından çok iyi analiz edilmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

 Marmarabirlik’i koruma ve ayakta tutma görevlerinin olduğunu belirten Asa, “Öz kaynakların çok iyi değerlendirilmesi ve israf edilmemesi gerekir. 2010 yılından bugüne öz kaynakların doğru zaman ve yerde kullanılması, yakaladığımız başarının en önemli sebebidir. Marmarabirlik’in nerden nereye geldiğini ortaklarımız çok iyi bilmektedir. Geçmişi unutmadan ortaklarımızı kooperatiflerine sahip çıkmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

 “Ortaklarımızdan daha çok ürün alabilmek ve refah seviyelerini artırmak üzere birçok yatırım yaptık” diyen ve projeleri bir bir hayata geçirdiklerini vurgulayan Başkan Asa şunları söyledi: “Marmarabirlik eşik atlamıştır.  Bunu da yapılan yatırımlardan görebiliriz. Marmarabirlik'in depolama kapasitesini 50-55 bin tonlardan 80 bin tonlara çıkarmış bulunmaktayız.  Entegre Tesislerimizin ambalajlı üretim olarak, yıllık kapasitesi de 30 bin tonlardan 55 bin tonlara çıkarılmıştır. Böylelikle Marmarabirlik daha çok ürün alan daha çok ürün satan bir kurum haline gelmiştir. 2023 vizyonumuzla ambalajlı olarak yılda 50 bin ton ürün satmayı hedefliyoruz” 

2010’dan bugüne kota uygulanmadığını vurgulayan ve bu yılın şartlarına göre ürün alım politikalarının doğru olduğunu ifade eden Hidamet Asa, “Bugün serbest piyasa koşullarına baktığımızda Marmarabirlik fiyatlarının üzerinde fiyatla ürün alınmadığını, diğer alıcıların Marmarabirlik fiyatlarının 2 TL altında fiyatla ürün aldığını görmekteyiz. Bu da Marmarabirlik yönetim kurulunun her zaman ortaklarının yanında olduğunun bir göstergesidir” dedi.

 Ürün alımları hakkında değerlendirme yapan Asa sözlerini şöyle tamamladı; “Bugüne kadar genelde üretici odaklı alım yapıldı. Yani üreticimiz bize hangi kalibreyi uygun gördüyse onu getirdi. 2010 öncesi son beş yıl ortalamasına göre % 80 satış artışı gerçekleşmiştir. Ortaklarımız bizden bu miktarının daha da üzerinde bir satış yapılmasını istiyorlarsa, satış odaklı ürün alımı yapılması gerekir. Kısaca Marmarabirlik’in ihtiyacı olmayan ürünü değil, tüketici talepleri doğrultusunda ihtiyacı olan ürünü alması gerekir. İhtiyaç fazlalığı ürünü alırsanız nasıl satacaksınız”

Kaynak: Tarım Pusulası


Marmarabirlik Hidamet Asa ürün bedelleri yağlık zeytin sofralık zeytin zeytin üreticisi

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
İyi Duyun Artık Bu Sessiz Çığlığı
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU