Şekerbank Çiftçi Kampanyası

Konya ve Karaman’daki Arıcılara FAO’dan Destek!

Konya ve Karaman’daki Arıcılara FAO’dan Destek!

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğinde yürüttüğü ve Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından fonlanan, ‘Sürdürülebilir Arazi Yönetimi ve İklim Dostu Tarım’ projesi kapsamında temin edilen 400 adet arılı kovan ve ekipman, 2018 ve 2019 yıllarında hazırlanan bölgenin Ereğli Entegre Orman Yönetimi Planı arazi çalışmaları sürecinde belirlenen köylerde faydalanıcılara dağıtıldı.

Karaman ilinin Ayrancı ilçesine bağlı Berendi ve Kıraman köyleri, Konya Emirgazi ilçesine bağlı Öbektaş köyü ve Halkapınar ilçesine bağlı İvriz köylerine; her köyden 10 haneye 10’ar kovan olmak üzere toplam 400 adet arılı kovan ve yardımcı ekipman dağıtılmıştır. Kovan ve ekipman dağıtımı özellikle arıcılığın yoğun olarak yapıldığı ilçe ve köylerde gerçekleşmiştir.

Arıcılık faaliyeti hem yöre halkına bir gelir kaynağı hem de arıların biyolojik çeşitlilik ve doğal denge açısından ekosistemde kilit öneme sahip olması sebebiyle ön plana çıkmıştır. Arıcılık, yöre haklı için doğrudan gelir getirmesi yanında, biyolojik çeşitliliğin korunması ve geliştirilmesi, gıda güvenirliliğinin sağlanması noktasında önemli bir işleve sahiptir. Arıcılığın bal ve diğer arı ürünleri dışındaki bu hizmetleri, çiçekten çiçeğe konan arının yaptığı polinasyonun (tozlaşmanın) doğal sonucudur. Doğadaki tozlaşmanın %85’i bal arıları tarafından gerçekleştirilmektedir. Arıcılık faaliyetleri tozlaşma yoluyla biyolojik çeşitliliğin korunmasını sağlayarak ve bitki varlığını çoğaltarak, erozyonla mücadelede ve su rejiminin korunmasına da önemli katkılar sağlamaktadır. Bal ve diğer arı ürünleriyle kırsal kalkınmaya doğrudan etkisi olan arıcılık, ekolojik yararlarıyla birlikte iklim değişikliğinin önlenmesinde büyük rol oynar. Bu nedenle arıcılığın geliştirilmesi, iklim dostu tarım uygulamalarının vazgeçilmez öğelerindendir.

Bal dışında kalan diğer arı ürünleri (polen, arı sütü, arı pastası, balmumu, propolis, arı zehri, oğul, ana arı) konusunda üretici ve tüketici yeterince bilinçli değildir. Ülkemizde bal dışındaki arı ürünlerinden polen ve propolis üretimi son beş yılda artmıştır. Ancak üretim miktarları çok azdır. Tarımsal üretimde polinasyon yoluyla verimin artırılmasında arılardan yeterince faydalanılmamaktadır. Bu çerçevede, dağıtım faaliyeti öncesinde faydalanıcılara Gaziantep Arıcılar Birliği Başkanı Nebi Koca tarafından arıcılığın önemi, teknik arıcılık için gerekli koşullar, arı hastalıkları, arı ürünleri ve insan yaşamına olan faydaları konularında günlük temel arıcılık eğitimi de verilmiştir.

Faydalanıcılar faaliyetten büyük memnuniyet duyduklarını ifade etmişler ve FAO’ya ve Tarım ve Orman Bakanlığı kurumlarına teşekkürlerini iletmişlerdir. Faydalanıcılardan biri olan Berendi köyünden arı üreticisi Saygun Ezer, kendisinin 7-8 adet kovanının olduğunu arıcılığı sevdiğini, bu ilave 10 kovan ile birlikte arıcılık ile daha fazla ilgilenme fırsatı bulacağını söylemiştir.

Kıraman Köyü Muhtarı Durmuş Güney şahsı ve köyü adına FAO ve Tarım ve Orman Bakanlığı’na minnettarlığını dile getirmiş ve kendileri için bu desteğin çok faydalı olacağını, ayrıca devamını beklediğini de iletmiştir. Öbektaş Köyü Muhtarı Özlem Çelik de köylerindeki bitki çeşitliliğinin arıcılık için çok uygun olduğunu ve verilen bu imkânın kendileri için çok önemli olduğunu ifade etmiştir.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


FAO Arılı Kovan Polen Arı sütü Arı pastası Balmumu Propolis Arı zehri Oğul Ana arı

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
İyi Duyun Artık Bu Sessiz Çığlığı
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU