Şekerbank

Kırsal Kalkınma İçin Dev Reform

Kırsal Kalkınma İçin Dev Reform

Kırsal alanlarda göçü önlemek üzere köylere bölgesel yaşam merkezleri kurulacak, 10 bin yatırıma 5.2 milyar liralık destek sağlanacak.

Hükümetin 24 Haziran seçimlerinin ardından yaşama geçireceği "kırsal kalkınma reformunun" ayrıntıları netleşti. Kırsal kalkınmanın ana unsurlarına destek vermeye devam edecek olan AK Parti, bu kapsamda kırsal alanda köy bazlı hizmet ve yatırım ihtiyacı analizini hayata geçirecek. Merkezi düzeydeki planlama ile yereldeki uygulamalar arasındaki uyumu güçlendirilecek. Kırsal Kalkınma Destekleri 81 ile yaygınlaştırılacak.

HAKKANİYETLİ KALKINMA
AK Parti'nin, bölgesel gelişmişlik farklarını azaltmak, refahı dengeli yaymak amacıyla hazırladığı yol haritasında birçok ilke imza atılıyor. Nüfusun kırsal alanda tutundurulması özendirilecek. Kırsal alanda tarım-gıda işletmeleri yaygınlaştırılacak. Üniversitelerde "kırsal kalkınma" alanında lisansüstü eğitim programları oluşturulacak. Hakkaniyetli büyüme için bölgesel kalkınma politikalarına özel önem verilecek. Kalkınma politikalarının, yerleşimlerin niteliklerine ve ihtiyaçlarına göre farklılaştırılması sağlanacak. Sanayinin dengeli gelişimi için Anadolu'da rekabetçi şehirler oluşturulacak. Bu şehirlerin; üretken yatırımlar ve nitelikli işgücünü kendine çeken bir ekosisteme sahip olmaları sağlanacak.

HER İLE GİRİŞİMCİ HARİTASI
Bölgelerde girişimcilik ruhunu destekleyecek politikalar izlenecek. Her bölgenin yenilik kavramı ile harmanlanmış etkin girişimcilik yaklaşımının tespiti ile il düzeyinde girişimcilik yol haritaları hazırlanacak.

ÖDEME AJANSI OLACAK
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ödeme ajansına dönüştürülecek. Toplamda 5.2 milyar liralık destekle ilave 10 bin yeni yatırım desteklenecek.

KÖYLERE YAŞAM MERKEZLERİ
Kırsalda kadınların ekonomik fırsatlara erişimi ve kalkınma sürecine entegrasyonu geliştirilecek. Kırsal alanlarda göçü önlemek üzere 4-5 köye ortak hizmet sunacak bölgesel yaşam merkezleri oluşturulacak.

YAŞAM KALİTESİ ARTACAK
Kırsal kesimde yaşayanların yaşam kalitesi artırılacak. Köy bazlı hizmet ve yatırım ihtiyacı analizi yapılacak. Kırsal Altyapı Bilgi Sistemi ile büyükşehir belediyesi bulunan 30 ilde kırsal altyapı envanterleri sayısal biçimde oluşturulacak.

Kaynak: Sabah


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Ahmet Eşref Fakıbaba Tarımsal Desteklemeler TKDK Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu AK Parti

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde üreticilerimiz hangi partiye oy verecek? (Partiler TBMM'sindeki sandalye dağılımına göre sıralanmıştır)