Şekerbank

Kahrmanmaraş'ta 670 Sulama Projesine 16 Milyon TL Destek Sağlandı

Kahrmanmaraş'ta 670 Sulama Projesine 16 Milyon TL Destek Sağlandı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, tarımsal faaliyetler için geliştirilen modern basınçlı bireysel sulama sistemlerinin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılarak; daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlamak, kırsal alanda üreticilerin gelir seviyesini düzeltmek amacıyla bireysel sulama sistemlerinin alımına 2006 yılından günümüze kadar  %50 hibe desteği veriliyor.

Bireysel sulama sistemlerinden; tarla içi damla sulama sistemlerine, tarla içi yağmurlama sulama sistemlerine, tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemlerine, lineer sistem, Center Pivot sistem veya tamburlu sistem yağmurlama sulama makinesi alımlarına ve güneş enerjili sulama sistemi kurulmasına hibe desteği verilmekte.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman İl Müdürü V. Mustafa Bozkurt; "Kahramanmaraş İlimizde, Bakanlığımızın desteklemiş olduğu birçok faaliyet var ve yaklaşık 210 kalemde tarımda destekleme yapıyoruz gerek bitkisel üretim gerek hayvansal olsun gerek su ürünleri olsun gerek arıcılık olsun desteklerle üreticilerimizin yanındayız. Bireysel alanda çiftçilerin sulama sistemlerini desteklenmesi ile kaliteli ürün elde etmek, bireysel sulama sistemlerinin yaygınlaştırılmasını sağlamak, işçilik giderlerini azaltmak mümkündür. Bireysel sulama destekleri dediğimizde ilimizde şuan da yağmurlama sulama, basınçlı sulama, tamburla yağmurlama sulama, linner sulama ve Center Pivot sulama gibi desteklemelerin müracaatları bu yıl Ocak ayında başladı ve Mart ayının üçünde müracaatlar bitti. Sulama destekleri kapsamında İl Müdürlüğümüze müracaat eden 214 çiftçimiz var ve 214 çiftçimizin müracaatını alarak değerlendirilmek üzere Bakanlığımıza gönderdik ve bakanlığımız 191 âdetine destekleme noktasında onay verdi ve 191 müracaatın şuan itibariyle 188 tanesi ile sözleşmeleri imzaladık ve 188 çiftçimiz faaliyetlerine başladı" dedi.

2018 yılında projesi kabul edilen ve hibe sözleşmeleri imzalanmış olan çiftçiler; 12 adet güneş enerjili sulama sistemi, 6 adet tamburlu yağmurlama sulama makinesi, 1 adet lineer yağmurlama makinesi, 94 adet damlama sulama sistemleri ve 75 adet yağmurlama sulama sistemleri olmak üzere toplamda 188 adet sulama sistemi alımı yapacaklar ve karşılığında 4.621.000 TL hibe desteği verilecek.

Çiftçiler tarafından alımlar ve mukabilinde hibe ödemeleri devam ediyor. Şu ana kadar 134 çiftçiye 3.286.746,82 TL. hibe ödemesi yapıldı.

Kahramanmaraş'ta Sulama sistemleri hibe destekleri ise;

Kahramanmaraş'ta 2006 – 2017 yıllarında, sulama projelerine tarıma dayalı ekonomik yatırımlar konu başlığından desteklenen 3 adet toplu basınçlı sulama projesi ile birlikte; toplam 482 Projeye11.177.821 TL hibe verilmiş, 31.927  dekar alan basınçlı sulamaya açıldı.

2018 yılı destekleriyle beraber desteklenen toplam proje sayısı 670,  verilen hibe desteği miktarı 15.798.821 TL olacaktır. Basınçlı sulamaya açılan alan ise 46.084 dekar olacak.

Kaynak: Tarım Pusulası


Kahramanmaraş Gıda tarım hayvancılık Üretici Çiftçi Mustafa Bozkurt Bireysel Sulama Sistemleri Hibe Desteği

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde üreticilerimiz hangi partiye oy verecek? (Partiler TBMM'sindeki sandalye dağılımına göre sıralanmıştır)