Genç Çiftçilere 198 Büyükbaş Hayvan Dağıtıldı

Genç Çiftçilere 198 Büyükbaş Hayvan Dağıtıldı

2017 yılı 30.000 TL hibe destekli Genç Çiftçi Projesi kapsamında Büyükbaş Hayvancılık Projesinden yararlanmaya hak kazanan 60 genç çiftçiden 33 ‘üne 990.000 TL. değerindeki 198 adet damızlık düveleri kurayla teslim edildi.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından Kırklareli Lüleburgaz Türkgeldi Tarım İşletmesinde karantina ve millileştirme süreçleri tamamlanarak ilimize gönderilen düvelerin Belediye Mezbahanesindeki dağıtımına Yalova İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Suat Parıldar, İl Müdür Yardımcısı, Şube ve İlçe Müdürleri, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hüseyin Kulaber,  İl/İlçe Genç Çiftçi Proje Yürütme Ekibi ile projeden yararlanmaya hak kazanan genç çiftçiler katıldı.

Yalova İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Suat Parıldar hayvanların dağıtımında yaptığı açıklamada “Tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeylerinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve genç kırsal nüfusun istihdamına katkı sağlayacak kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesi amacıyla ilk defa 2016 yılında uygulamaya konulan Genç Çiftçi Projesi kapsamında İlimizden Projeden yararlanmaya hak kazanan 60 genç çiftçimizin 33 ‘üne 30.000 TL. değerinde 6’ şar adet büyükbaş hayvan veriyoruz. 198 büyükbaş hayvanın toplam değeri 990.000 lira. Kalan 27 genç çiftçimize de 162 adet büyükbaş hayvanlarını önümüzdeki günlerde dağıtacağız. 2017 yılında dağıtacağımız 360 büyükbaş hayvanın değeri 1.880.000 lira tutuyor. Geçen yıl da 78 genç çiftçimize ağırlıklı olarak simental ırkı 2.340.000 lira değerinde toplam 468 büyükbaş hayvan dağıtmıştık. Genç çiftçiler için iki yılda uygulamış olduğumuz büyükbaş hayvancılık projeleriyle ilimizin, TUİK verilerine göre 2016 yılında 10.101 olan büyükbaş hayvan sayısının % 8’ine tekamül eden sayıda hayvanı hibe şeklinde genç çiftçilerimize dağıtmış olacağız. Dağıttığımız bu hayvanlarla Yalova’da hayvancılığın kısa zamanda büyük gelişme göstereceğine inanıyor, bu projenin ülkemize, ilimize ve projeden istifade edecek ailelere hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Proje kapsamında Armutludan 5 çiftçiye 30, Çiftlikköy’den 8 çiftçiye 48, ve Yalova Merkezden 20 çiftçiye 120 adet büyükbaş hayvan kurayla dağıtıldı. Kalan 27 çiftçinin hayvanlarının da önümüzdeki günlerde teslim edilmesi planlanıyor.

Genç çiftçiler proje uygulanmaya başladıktan sonra en az 3 yıl hayvancılık faaliyetini devam ettirecekler. Proje kapsamında alınan hayvanlar bu süre içerisinde satılamayacak veya başkasına devredilemeyecek. 

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Yalova Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Suat Parıldar Genç Çiftçi Büyükbaş Dağıtımı

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Haller olmazsa ürünler nasıl pazarlanacak?
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?