Tarkim

DOKAP Ahır Proje İnşaatları Hızla Devam Ediyor...

DOKAP Ahır Proje İnşaatları Hızla Devam Ediyor...

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulkadir Karabulut inşaatı tamamlanan ve devam eden ahır projelerini tek tek ziyaret ediyor. DOKAP kapsamında % 50 hibe desteği ile yapılan ahır projelerini yerinde inceleyen İl Müdürü Abdulkadir Karabulut, bu projelerin hayvancılık altyapısı kadar kırsal altyapının dönüşümü bakımından da çok önemli olduğunu söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulkadir Karabulut yaptığı açıklamada şunları söyledi. “Hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı ilimizde özellikle büyükbaş hayvancılık il ekonomisi bakımından da büyük öneme sahiptir. Son 5 yılda ilimizdeki büyükbaş hayvan sayısında yaklaşık % 40’lık bir artış sağladık özellikle hayvan kalitesi ve orta ölçekli işletmelerde önemli bir gelişme söz konusu. İlimizdeki hayvancılık sektörünü daha üst seviyeye çıkarmak bölgesel ve ülkesel düzeyde rekabet güzünü yükseltmek adına altyapının geliştirilmesi son derece önemli bir konu. Bu konuda Sayın Maliye Bakanımızın hassasiyetle takip ettiği büyük projelerle var.

Öncelikle sulama alanında ilimizde tarihinde görülmemiş bir çalışma başlatıldı. Başlatılan sulama projeleri tamamlandığında yaklaşık 50 bin hektar arazi sulanabilir hale gelecek. Dolayısı ile hayvancılığın temel girdisi olan yem üretimi verim kalite olarak artacak, maliyetler azalacak.

Diğer yandan yapımı devem eden Türkiye’nin ilk tarım ve hayvancılık yerleşkesi var. Bu proje ilimiz hayvancılığının ticaret ve pazarlama anlamında basamak atlamasına vesile olacak.

Üçüncü konu ise işletme altyapılarımızın iyileştirilmesi. Bakanlığımız 2015 yılından itibaren GAP, DAP, KOP ve DOKAP (Doğu Karadeniz Projesi) kapsamındaki illerimizde çiftçilerimizin yapacağı 10-50 baş arası ahır projelerine % 50 hibe desteği sağlıyor. DOKAP ahır projeleri bu bakımdan çok önemli. Günümüz teknik standartlarına uygun ahırların yapımı ile işletmelerimizde hayvancılık verimi artıyor. İşçilik azalıyor. Bu projeler aynı zamanda köylerimizde kırsal dönüşüm açısından da büyük bir şans. Çünkü köylerimizde birçok hayvancılık işletmesi köy yerleşimi içinde kalmış. Verimliliğin düşük kaldığı bu işletmelerin geliştirilmesi mümkün olmuyor. Ayrıca bu koşullardaki işletmeler birçok çevresel soruna yol açabiliyor. Köy dışında ilgili kurumlarla belirlediğimiz uygun bölgelerde veya hazine arilerinde yapılan yeni ahırlar hem işletmelerin daha iyi standartlara kavuşmasını sağlıyor. Hem de köy yerleşimleri içerisindeki belirlediğimiz sorunların ortadan kaldırılmasını sağlıyor.

Tüm bu açılardan değerlendirildiğinde bu projelerin ilimiz için hem hayvancılık hem de kırsal dönüşüm bakımından çok önemli olduğunu biliyoruz. Hibe desteği kapsamında olan yaklaşık 150 ahır projesi var. Bu projelerden tamamlanan ve devam edenleri tek tek ziyaret ediyoruz. Bu projeleri yapan tüm çiftçilerimiz bizim gözümüzde bu memleket için büyük birer yatırımcı, bu projelerin hepsi birer fabrika. Dolayısı ile bu projelerin tamamlanarak üretime geçmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.

Kaynak: Tarım Pusulası


Bayburt Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Abdulkadir Karabulut GAP DAP KOP DOKAP

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Köyler Kaderine Terk Edilmemeli
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?