Diyarbakır'lı Genç Çiftçilerin Yüzü Gülüyor

Diyarbakır'lı Genç Çiftçilerin Yüzü Gülüyor

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi kapsamında Diyarbakır Merkez Sur ilçesine bağlı Yeşilli Mahallesi, Hacıosman ve Alibardak köylerindeki Genç Çiftçileri Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, İl Müdür Yardımcısı Mustafa Korkutan, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Bayram Sevinçer, Sur İlçe Müdürü Mahmut Akbaş, Veteriner Hekim Suat Gül, Ziraat Mühendisi Serpil Korelli ve Şube personelleri, Merkez Sur ilçesine bağlı Yeşilli Mahallesi, Hacıosman ve Alibardak köylerindeki Genç Çiftçileri ziyaret ettiler.

Genç Çiftçi Projesinden faydalanan Genç çiftçilerle bir araya gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar ziyaret esnasında yaptığı açıklamada; "Bakanlığımız tarafından 2016 yılında başlatılan ve 3 yıl sürecek olan bu proje kapsamında ilimizde de çeşitli konularda genç çiftçilerimiz desteklendi. 2016 yılında 245 proje, 2017 yılında da 276 proje olmak üzere toplamda 15 milyonun üzerinde bir para harcamak suretiyle genç çiftçilerimize bu projeler uygulandı.

Bugün de Hacıosman Köyü'nde tesis edilen Siirt Fıstığı bahçesinde incelemelerde bulunuyoruz. Genç çiftçi kardeşimize burada büyük bir özveriyle 10 dönümü bizden olmak üzere 17 dönüm bir fıstık bahçesi tesis edilmiştir. Gördüğümüz gibi etrafı çevrilmiş, damla sulama sistemiyle de donatılmış vaziyettedir. Önümüzdeki yıllarda bunlar çiftçimize gelir getirecek bir imkâna kavuşturacak ve özellikle bayan genç çiftçilerimiz kendi yaşamlarını sürdürdükleri yerde kendi ihtiyaçlarını karşılayacak bir gelir elde edecek. Bu şekilde bayan arkadaşlarımıza köylerinde istihdam olanağı sağlanmış olacak. Genç Çiftçiler projesi oldukça kabul gördü. Çok farklı proje başlıklarımız var; meyvecilik, örtü altı, ipekböcekçiliği yetiştiriciliği, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, arıcılık, mantar yetiştiriciliği gibi birçok konu başlığında genç çiftçilerimize 600 civarında proje uygulandı ve hepsi de tamamlandı. Bu projelerle genç çiftçilerimizin yüzü güldü. İnşallah bunlar ileride daha da artacak ve ürettikleri ürünler milli ekonomiye ciddi bir katkı sağlayacaktır" dedi.

Genç Çiftçi Projesinden faydalanan Yeşilli Mahallesi, Hacıosman ve Alibardak köylerindeki Genç Çiftçileri, projeden duydukları memnuniyeti dile getirerek, bu tür projelerin aile bütçesine büyük katkı sağladığını ayrıca genç bireylerin kırsal alanda çalışmalarını sürekli hale getirdiğini ifade ederek bu tür katkıların devamını temenni ettiler.

Yeşilli Mahallesi, Hacıosman ve Alibardak köylerindeki Genç Çiftçilere 2016 ve 2017 tarihlerinde 40 Kovan arı ve 6 adet büyükbaş hayvan dağıtımı gerçekleştirilip, ayrıca 17 dönüm Kapama meyve bahçesi de tesis edilmişti.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Diyarbakır Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Mustafa Ertan Atalar Genç Çiftçi Genç Çiftçi Projesi

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Milli Birlik Projesi
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?