Çiftçiler Yepyeni Bir Destekleme İle Tanışıyor

Çiftçiler Yepyeni Bir Destekleme İle Tanışıyor

Erzurum çiftçilerinin ÇATAK Programından faydalanabilmesi için Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerince çalışmalara başlanmış olup, İl Müdürü Osman AKAR’ın başkanlığında; İl Müdür Yardımcısı Ferhat HAN, Şube Müdürü Fethi AKMAN, Aziziye, Aşkale, İspir, Pasinler, Tortum İlçe Müdürleri ve ÇATAK uygulama birimlerinde görev alacak teknik elemanların katılımıyla ilk “ÇATAK” bilgilendirme ve değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı sonucunda, 2018 yılı üretim sezonu için Aşkale, Aziziye, İspir, Pasinler ve Tortum İlçelerimizde toplam 5.000 dekarlık alanda ÇATAK Programının uygulanması planlanmıştır.

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Erzurum Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sayın Osman AKAR: “Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma (ÇATAK) Programını Tercih Eden Üreticilerin Desteklenmesi, hassas alan olarak belirlenen alanlarda, ilk defa uygulanmak koşuluyla üç ayrı kategoride belirlenen tedbirlerin üreticiler tarafından 3 yıl süre ile uygulanması gerçekleştirilecektir.” dedi.  

Açıklamasının devamında AKAR: “Birinci kategoride; minimum-sıfır toprak işlemeli tarım yapan üreticilerimize dekar başına 30 TL, ikinci kategoride; toprak ve su yapısının korunması ve erozyonun engellenmesi çerçevesinde tarımsal faaliyet yapan üreticilerimize dekar başına 60 TL, üçüncü kategoride; çevre dostu tarım teknikleri ve kültürel uygulamalarla tarımsal faaliyette bulunan üreticilerimize ise dekar başına 135 TL destekleme ödemesi yapılabilecektir. 2018 yılı üretim sezonunda ÇATAK Programını uygulayarak desteklemeden faydalanmak isteyen üreticilerimizin Aşkale, Aziziye, İspir, Pasinler ve Tortum İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerektiğini" belirtti.

Bu yeni destekleme ile ilgili olarak; Aşkale ve Aziziye ilçelerimizde hassas alan olarak belirlenen mahallelerin muhtar ve azalarımızın yoğun katılım sağladığı bilgilendirme toplantıları gerçekleştirilmiş olmakla birlikte, İspir, Pasinler ve Tortum İlçelerinde de bilgilendirme toplantıları plan dahilinde gerçekleştirilecek.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Erzurum Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Osman Akar Kırsal Kalkınma Destekleri ÇATAK

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Milli Birlik Projesi
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?