Şekerbank

Balıkesir'de Tarımsal Yatırımlar Artarak Büyüyor

Balıkesir'de Tarımsal Yatırımlar Artarak Büyüyor

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş ve TKDK İl Koordinatörü Mehmet Zahid Döğdü ile birlikte Kay Çiftliğini ziyaret etti.

Karesi Yeniköy Mahallesinde 104.000 metrekare arazi üzerinde kurulan Kay Keçi Çiftliğinde incelemelerde bulunan Vali Ersin Yazıcı, yetkililerden bilgi aldı.

BÖLGENİN ANA KALKINMA EKSENLERİNDEN BİR TANESİ

Tarım ve bu sektörün bir bileşeni olan hayvancılık sektörünün bölgenin ana kalkınma eksenlerinden bir tanesini oluşturduğunu ifade eden Vali Yazıcı, böylesi yatırımların Balıkesir genelinde hayvancılık sektörünün gelişmesi, süt üretiminin artması açısından çok değerli olduğunu söyledi. Vali Yazıcı, "Böyle güzel ve büyük yatırımların bölgemizde olması için bu işletme gibi yerlerin çoğalması gerekiyor." diye konuştu.

HER ŞEYİ İLE ÖRNEK TESİS

Kay saanen keçi çiftliğinde çalışmaları değerlendirip yetkililere çalışmalarında başarı dileklerinde bulunan Vali Yazıcı, "Her şeyi ile örnek tesis. İşletmede hayvanların verimini ve kalitesini arttırmak için bütün tedbirler alınmış. Kendilerini tebrik ediyorum." dedi.

JEOTERMAL SERA PROJESİ

Vali Ersin Yazıcı ziyaretinde ayrıca,143.000 metrekare arazi üzerinde şuan inşaatı devam eden jeotermal Kay sera alanında da incelemelerde bulundu.

Balıkesir'de ileri teknoloji ürünü ilk sera Karesi Yeniköy Mahallesinde kuruluyor. Ocak ayı sonunda ilk olarak ihracata yönelik domates üretimine başlayacak olan sera tamamlandığında 143 bin metrekare alana ulaşacak.

GELDİĞİMİZ NOKTADA ÇOK GÜZEL ÇALIŞMALAR VAR 

Balıkesir'de, tarımsal üretimde ürün çeşitliliğinin her geçen gün arttığını belirten Vali Yazıcı, "İlimizin bu konuda pazar oluşturması çok önemli. Bu tür seraların artması ile tarımsal sanayinin gelişmesinin hızlanacağına inanıyorum. Tarım ve hayvancılık, ilimiz için çok önemli. Geldiğimiz noktada çok güzel çalışmalar var. Jeotermal suyla seracılık konusunda da ileri teknolojiyle üretim ve ihracat yapılacak. Hem kişisel kazanç elde edip ülke ekonomisine katkı sağlamak hem de insanların temel ihtiyaçlarını karşılayacak faaliyetlerde bulunmak övülesi bir davranıştır."dedi.

ŞEHRİN EKONOMİSİNE ÖNEMLİ KATKIDA BULUNACAK

Vali Yazıcı, şehrin ekonomisine önemli katkısı olacak seranın ayrıca, birçok kişiye istihdam imkânı sağlamasının da son derece önemli olduğunu belirterek, sosyal ve ekonomik kalkınma çıtasını yükselten bu işin büyümesinin önemli bir gelişme olacağını söyledi.

BALIKESİR TARIMINA, ÜRETİME VE İSTİHDAMA KATKI

İşletme sahibi Kemal ve Ergün Ayhan ise Vali Ersin Yazıcı'nın ziyaretlerinin kendilerini çok mutlu ettiğini belirterek, Balıkesir tarımına, üretime ve istihdama katkı sağladıkları için son derece mutlu olduklarını dile getirdi. 

Ziyarette Vali Ersin Yazıcı'ya, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu  İl Koordinatörü Mehmet Zahid Döğdü eşlik etti.

Kaynak: Tarım Pusulası


Balıkesir Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Zekeriya Erdurmuş Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı Kay Keçi Çiftliği Kay Sera Jeotermal Sera

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?