Şekerbank

Bakan Pakdemirli açıkladı! Yüzde 100'e kadar hibe desteği verilecek

Bakan Pakdemirli açıkladı! Yüzde 100'e kadar hibe desteği verilecek

Ankara'da Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi Tanıtım ve Açılış Töreni'nde konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kırsal kalkınmanın ülke geleceği açısından önemine işaret ederek, "Bu proje vasıtasıyla Kredi Garanti Fonu ile iş birliği yapıyoruz. Bu Türkiye'de bir ilktir. Kredi Garanti Fonu aracılığıyla proje illerinde yaklaşık 300 milyon liralık bir kredi hacminin oluşturulmasını hedefliyoruz." dedi. 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Ankara'da Orman Genel Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleştirilen Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi'nin açılış törenine iştirak etti.

"KIRSALA 2,7 MİLYAR LİRA DESTEK SAĞLADIK"

Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi için çeşitli projelerin yürütüldüğünü ifade eden Pakdemirli, bu kapsamda 2006-2018 döneminde 10 bin 374 projeyi hayata geçirdiklerini ve bakanlık bütçesinden hibe desteği olarak 2,7 milyar lira sağladıklarını dile getirdi. Halen bin 483 projenin devam ettiğini anlatan Pakdemirli, bu yıla ilişkin kırsal kalkınma bütçesinin de 980 milyon lira olduğunu söyledi.

Ülkede çiftçi yaşı ortalamasının 50'nin üzerine çıktığına dikkati çeken Pakdemirli, bunun 20'li yaşlara çekilmesi gerektiğini belirtti. Bakan Pakdemirli, "Bununla ilgili birçok proje ve çalışma yürütüyoruz. İşte bu minvalde, uzun yıllardır uyguladığımız kırsal kalkınma projelerine bir yenisini daha ekliyoruz. 45 ilçede ve 2 bin 162 köyde uygulanacak bu proje, 2023 hedeflerimize katkı sağlayacak." diye konuştu.

Pakdemirli, projenin finansmanının bir kısmının Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonundan (IFAD) sağlanan krediden karşılanacağını, bu kurumla şimdiye kadar 8 projenin tamamlandığını ve 2 projenin de devam ettiğini dile getirdi. Şimdi ise IFAD ile yürütülecek 11. projenin başlatıldığını bildiren Pakdemirli, bugüne kadar toplam proje tutarı 800 milyon doları bulan bu projelerle 1,5 milyon haneye ve 6 milyon kişiye ulaşarak kırsala hep birlikte katkı sağladıklarını ifade etti.

"PROJE BÜTÇESİ 98 MİLYON AVRO"

Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi'nin, Adana, Mersin, Osmaniye, Kastamonu, Sinop ve Bartın'ın dezavantajlı bölgelerinde uygulanacağını ve ilk aşamasında 30 bin kırsal haneye ulaşacağını belirten Pakdemirli, şöyle devam etti:

"Proje bu illerimizin kırsalında, yüksek kesimlerinde yaşayan küçük ölçekli çiftçilerin yaşam seviyelerinin iyileştirilmesi ve üretimin pazara entegrasyonunun sağlanması amacıyla 2019-2023 yıllarında uygulanacak. Birinci aşama için toplam proje bütçesi 52,5 milyon avro olacak. İkinci aşamayla birlikte 2026 yılına kadar devam edecek projeye, Çankırı ve Kahramanmaraş illerimiz de dâhil edilecek. Toplam bütçesi böylece 98 milyon avroya ulaşacak. Projeyle, bireysel çiftçiler ve çiftçi gruplarının bitkisel ve hayvansal üretim yatırımları yüzde 70, 40 yaş altındaki genç çiftçilerimizin yatırımları yüzde 70 ve yüzde 100, kooperatif, birlikler ve KOBİ'lerin ekonomik altyapı yatırımları yüzde 75  desteklenecek. Yine Toros Dağları'nda, zorlu coğrafyada, hayvancılıkla uğraşan göçerlerimizin yaşam seviyelerini yükseltmek için yüzde 100 hibe desteği verilecek. Küçük ölçekli meyve-sebze toptancı halleri, hayvan pazarları, mezbahalar, basınçlı sulama sistemleri, mera ve pazar yolları, hayvan içme suyu yapıları ve mera alt yapıları gibi kamu yatırımları yüzde 100 desteklenecek."

"KREDİ GARANTİ FONU İLE İŞ BİRLİĞİ"

Bakan Pakdemirli, projenin kredi teminat kapısını da açtığını vurgulayarak, "Bankaların ve finans kuruluşlarının istediği yüksek teminatlar nedeniyle üreticilerimiz, kooperatiflerimiz ve işletmelerimiz yatırımlarını büyütmekte zorluk çekmektedir. Bu proje vasıtasıyla Kredi Garanti Fonu ile iş birliği yapıyoruz. Böylelikle bu projemizden faydalanacak ve teminat güçlüğü çeken çiftçilerimizin, birliklerin, kooperatiflerin, küçük ve orta ölçekli işletmelerin kredi alabilmelerinin yolunda bir engel kalmayacak. Bu Türkiye'de bir ilktir. Bunun için 5 milyon avro bütçe ayırdık. Böylelikle Kredi Garanti Fonu aracılığıyla proje illerinde yaklaşık 300 milyon liralık bir kredi hacminin oluşturulmasını hedefliyoruz." dedi.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?