Anadolu Mandası Hibe Desteği Sözleşmesi İmzalandı

Anadolu Mandası Hibe Desteği Sözleşmesi İmzalandı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yerli hayvan ırklarının korunması, geliştirilmesi ve ıslah edilmesi amacıyla uygulamaya koyduğu projelerden olan  'Halk Elinde Manda Islahı Ülkesel Projesi'nin ikinci 5 Yıllık Sözleşmesi Muş Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ergün Çolakoğlu ile Muş Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yüksel Erkul arasında imzalanan protokolle yürürlüğe girdi.

Proje 2017-2022 yılları arasında 5 yıl boyunca yürütülecektir.  Bu sözleşme her yıl yayınlanan Tarımsal Desteklemelere İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı ve buna istinaden çıkarılan Hayvancılık Desteklemeleri Hakkında Uygulama Esasları Tebliği'nde yer alan Anadolu Mandası ırkının yetiştirici şartlarında ıslahı ve geliştirilmesine ilişkin görev, yükümlülük ve destekleri kapsamaktadır. 

Konu hakkında açıklamalarda bulunan İl Müdürü Ergün Çolakoğlu; "Bakanlık tarafından çıkarılan uygulama talimatında yer alan kriterlere göre seçimi yapılmış, Anadolu Mandası ırkından 1664 baş dişi ile 51 baş erkek olmak üzere toplam 1715 baş Anadolu Mandası ırkından oluşan geliştirme sürüsü ile projeye katılan yetiştiricilerimiz, kararname ve tebliğde belirtilen şart ve miktarda destek alacaktır "dedi.

Halk Elinde Manda Islahı Projesinin başarılı bir şekilde uygulandığını ve 7 bin 500 manda ile Türkiye genelinde 6. Sırada olduğunu dile getiren Çolakoğlu, Projenin 2012-2017 yılları arasında uygulanan ilk 5 yıllık döneminde yetiştiricilere toplamda 7.948.750 TL. destek ödemesi yaptıklarını belirterek 2017 yılında anaç hayvan başına 850 damızlığa ayrılan yavru başına ise 200 TL destek ödemesi yapıldığını belirtti.

Toplantıda Ayrıca, 'Halk Elinde Manda Islahı Ülkesel Projesi'nin ilk beş yıllık dönemin çalışmalarının İl Müdürlüğünce başarılı bir şekilde yürütülmesinden dolayı Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yüksel Erkul ve Proje Lidere Dr. Oğuz Ağyar tarafından İl Müdürü Ergün Çolakoğlu'na plaket verdi.

Kaynak: Tarım Pusulası


Muş Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Ergün Çolakoğlu Manda Anadolu Mandası Muş Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Milli Birlik Projesi
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?