Şekerbank

Devlet Tarım Arazisi Nasıl Satın Alınır?

Devlet Tarım Arazisi Nasıl Satın Alınır?

Devlet arazisi nasıl satın alınır? sorusunun cevabını vermeden önce, bazı şartları yerine getirmeniz gerekir. Devletten arazi satın almak için;
-Yasal bir ikametgah adresine sahip olmanız,
-Yapılacak tebligat ve yazışmalar için Türkiye’de bir adres göstermeniz,
-Birey olarak satın alacaksanız TC kimlik numarasına, tüzel kişi olarak satın alacaksanız vergi kimlik numarasına sahip olmanız,
-Devlet arazisi ihalesi için gerekli olan geçici teminatı yatırmış olmanız,
-Mal Müdürlüğü veya Defterdarlık tarafından onaylanan arazilerin belgelerini temin etmeniz gerekir.
Bu şartlardan ayrı olarak; eğer özel tüzel kişi olarak devlet arazisi satın almak istiyorsanız sizin adınıza hareket edecek kişi için idare mahkemelerinden, kayıtlı olduğunuz ticaret sicil, sanayi odası veya bağlı olduğunuz meslek kuruluşundan ihalenin yapılacağı son bir yıl içinde alınmış sicil kayıt belgesi ile birlikte sizin adınıza ihaleye katılarak teklifte bulunacak ilgili kişilerin, sizi tam yetkili olarak temsil ettiklerini gösteren noter tarafından tasdik edilmiş imza sirküleri veya vekâletnameyi vermeniz gerekir. Kamu tüzel kişilerinin ise yine yukarıdaki şartlara ek olarak, sadece kendilerini temsile tam yetkili kişi için noter tarafından tasdik edilen belgeyi vermesi yeterli olur.
Buna göre düzenlenen ihaleye uygun şartlarda giren ve en yüksek teklifi veren her TC vatandaşı, teklifinin ilgili makam tarafından onaylanması haline devlet arazisini satın alabilir.

Devlet Arazisi Tapusu Nasıl Alınır?

Yukarıdaki şartlara uygunsanız ilgili taşınmaz malı satın almak istediğiniz bir dilekçe ile, eğer mülk ilçede ise Mal Müdürlüğü, ilde ise Defterdarlık Emlak Müdürlüğü veya Milli Emlak Müdürlüğü’ne müracaat etmeniz gerekir. Bu dilekçede satın alınmak istenen mülkün adresi, ada ve parsel numarası ile yüz ölçümünü açık bir şekilde belirtmeniz gerekir.

İhaleyi kazanmanız halinde, eğer mülkün bedelinin taksitle ödenmesi karar verilmiş ise ilgili tutarın minimum 1/4 ü peşin olarak 15 gün içinde yatırılmalıdır. Kalan 3/4 lük kısım ise 2 yıl içinde eşit taksitlerle veya 3 er aylık dönemlerle önceden belirlenen yasal faiz ile birlikte ödenmelidir. Bu şartlarda devlet ile alıcı arasında bir taksitli satış sözleşmesi imzalanır.
Tapu ise peşin ödemelerde hemen verilir. Taksitli ödemelerde ise taksitler tamamlanmadan tapu verilmez. Ancak eğer kalan taksit miktarı için teminat mektubu gösterirseniz devlet arazisi tapusu devredilir.

Kaynak: Milliyet


Devlet Arazisi Tarla Milli Emlak Tapu

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?