Şekerbank

Arsa Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Arsa Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Arsa kiralarken altyapı hizmetleri, emsal değeri ve lokasyonu önemli konulardandır. Bu konular üzerine bilgi sahibi olmak, alacağınız kararları olumlu yönde etkiler. Bu içeriğimizde arsa kiralarken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan bahsedeceğiz.

Arsanın Konumu Neden Önemlidir?

Arsa kiralamak için dikkat edeceğiniz konuların başında, arsanın konumu gelir. Şehir merkezine uzaklığı, yola uzaklığı, elektrik ve su alanlarına uzaklığı, arsanın konumu açısından size gerekli bilgileri verir. Elde ettiğiniz konum bilgileri, yatırım yaparken baz alacağınız temel faktörlerden birisidir. Arsanın konumu ile ilgili bilgiler, uzun vadede yatırım yaparken, saha çalışmalarında ve iş planı için kullanılır. Bu bilgiler için bölgenin belediyesine ve emlak uzmanlarına da danışabilirsiniz. Bölgenin koşulları, insan dinamiği, iş alanları ve belediyenin bu bölge ile ilgili verdiği hizmetler, arsanın konumunu belirleme sürecinde size yardımcı olur. Bu bilgiler ışığında hareket etmek, uzun vadede sizin için kazanca dönüşür.

Arsa Emsal Değeri Nedir?

Arsa kiralamak için emsal değerleri hakkında bilgin sahibi olmak önemlidir. Arsa emsal değeri, arsanın imar planı doğrultusunda bir parsel üzerine inşa edilecek yapının, toplam inşaat alanı sınırlarının belirlendiği hesaplamayı ifade eder. Arsa içinde inşa edeceğiniz yapının kat sayısını, emsal değeri belirler. Yapılacak binalar, inşaat alanı imar planı üzerinde belirtilen inşaat emsalinden fazla olmamalıdır. Emsal değeri teknik olarak KAKS olarak bilinir. Kat alanı kat sayısı kısaltması olan KAKS, nüfus veya nüfus kullanım yoğunluğu diye de tanımlanabilir. Arsa için emsal değeri, inşa edeceğiniz kat sayısı ile doğru orantılı olduğu için, kiralama sebebine uygun olarak dikkat edilmesi öncelikli konulardandır.

Altyapı Hizmetleri Neden Önemlidir?

Arsa kiralarken, altyapısı tamamlanmış bir arsa seçimi, sonradan çıkacak sorunları engeller. Kanalizasyon hizmetleri, su, elektrik ve ulaşım hizmetleri altyapı kapsamında değerlendirilir. Kiralanan arsa ulaşım imkanlarını sağlamalıdır. Yol hizmetleri sağlanmamışsa, bu alanda yapılacak eylemler uzun vadede sorunları da beraberinde getirir.

Kanalizasyon altyapısı tamamlanmış olmalıdır. Kanalizasyon, şehrin altyapı sistemine bağlı olduğunda, kiralanan alanda faaliyet göstermek kolaylaşır. Şebekeye bağlı olan sistemler içinde, iş planlarına uygun şekilde hareket edilir ve mevcut işlerle ilgili daha sağlıklı planlama yapılır.

Su ve elektrik altyapı çalışmaları tamamlanmış olmalıdır. Suya ve elektriğe ulaşım, hangi alanda iş yaparsanız yapın önemlidir. Şebekeye bağlı olmayan ve altyapısı tamamlanmamış araziler, kiralama açısından uygun değildir.
Altyapı çalışmaları temel ihtiyaçları ifade eder. Bir arsa da, yaşayan bir canlı gibi temel ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Bu temel ihtiyaçlar sağlanmamışsa, yapılacak iş ile ilgili ya da arsanın kendisi ile ilgili sorunlarla uğraşmak zorunda kalırsınız. Bu sorunları baştan halledebilmenin yolu, altyapı hizmetleri tamamlanmış arsalar ile giderilir.

Altyapı çalışmaları, konumu ve emsal değeri arsa kiralarken öne çıkan alanlardandır. Bu alanları doğru bilgi ile şekillendirmek, arsa seçimlerinizde avantaj sağlar. Bu avantajları yatırımlarınıza pozitif olarak yansıtabilirsiniz

Kaynak: Milliyet


Arsa Arsa Kiralama Tarla Arsa Altyapısı Kiralık Arsa

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Artık Lüks Değil Mecburiyet
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?