Şekerbank

Arazi Bölme İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Arazi Bölme İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Tarımsal büyüklükte ön sıralara çıkmak isteyen ülkemizde, arazi bölme uzun bir süreç halinde ilerliyor. Bir takım kanuni değişikler ile arazi parçalanmalarının önüne geçilmek istenmesiyle, bölme işlemleri çeşitli aşamalardan geçiyor.

Arazi bölme işlemi nedir?

Arazi bölme işlemi miras veya sonradan edinilen arsaların birbirinden ayrılması işlemidir. Fakat arazi bölme işlemi hemen gerçekleştirilecek bir durum değildir. Çeşitli usul ve kanunlar ile belirlenen şartlar ile bölme işlemlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Arazi nasıl bölünür?

Eğer kendi adınıza kayıtlı arazi bölme işlemi yapmak istiyorsanız, ifraz (ayırma) işlemi ile süreci başlatabilirsiniz. Bu durumda üzerinizde kayıtlı bulunan arsanın, fiziki haritalara göre hesaplamaları yapılarak işlem tamamlanabiliyor. Fakat bu durum, kendi adınıza tapulu bir yeri başka bir kişiye tapu hakkı vererek bölmek istediğinizde, biraz daha karmaşık bir hal alıyor. Bu durumda edinmeniz gereken belgeler ve uzun bir süreç sizleri bekliyor.

Bu bölme işlemi sırasında süreç nasıl ilerler?

Arsa bölündüğü için devreye normal olarak tapu işlemleri giriyor. Eğer en az ifraz şartlarını yerine getirebilirseniz, sahip olduğunuz tapuyu rahatlıkla bölme imkanı bulabilirsiniz. En az ifraz miktarını ise tapu belgesi üzerinden kontrol edebilirsiniz. Diğer bir aşamada ise bir takım resmi belgeler gerekiyor. Bu belgeler ise sırasıyla şöyle:

1) Serbest mühendisler tarafından düzenlenmiş ifraz işleminizi gösteren krokili beyanname. Daha sonra bu belgeyi Kadastro Müdürlüğüne ibraz ettirebilirsiniz.

2) Taşınmaz mülkünüz belediye veya komşu alan sınırları içerisinde yer alıyorsa, belediye encümeni tarafında alınmış karar. Eğer bu sınırlar dışında yer alıyor ise İl İdare Kurulu kararı yeterli oluyor.

3) Mülk sahibi olduğunuzu kanıtlamak için nüfus cüzdanınız veya pasaport yeterli. Şahsen başvurmuyorsanız, ifraz işlemi için gerekli yetkileri verdiğiniz kişiye ait düzenlenmiş vekaletname gerekiyor. Bu vekaletnameye ek olarak yine vekilinizin kimliğini ibraz eden nüfus cüzdanı veya pasaport eklemelisiniz.

4) Son olarak ise eğer kendiniz başvuru yapıyorsanız fotoğrafınız, vekalet verdiğiniz kişiler başvuru yapıyorsa vekillerinizin fotoğrafı yeterli olacaktır.

Bölme işlemlerinin maliyeti nedir?

Geriye ise bu işlemlerin mali yönü kalıyor. Fiziki işlemler harita mühendisleri ile bu işlemlerin kontrolü ise Kadastro Müdürlükleri aracılığı ile yapılıyor. Bu işlemlerin tamamlanması için belirli bir tarife üzerinde ücretler yer alıyor. Bu ücretler taşınmaz sahibi (veya ona vekil eden kişiler) ve çeşitli kontrolleri yapan mühendisler arasında yapılan sözleşme bedelinin %5 oranıdır. Bu tutar yıllık tarifeden az olmamak şartıyla belirleniyor. Bu tutar da ödendikten sonra bölme işleminiz tamamlanmış oluyor.

Kaynak: Milliyet


arazi bölme tarımsal arazi Arazi bölme işlemi nedir? arazi bölme maliyeti hangi araziler bölünür

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde üreticilerimiz hangi partiye oy verecek? (Partiler TBMM'sindeki sandalye dağılımına göre sıralanmıştır)